Cechy gwintowników maszynowych wykorzystywanych z technologią CNC. Proces gwintowania CNC.

Gwintownik TC115 - wiadomości ogólne
Pracownica obsługująca proces produkcji z użyciem Gwintownika TC115

Za pomocą frezarek CNC wykonuje się wiele czynności polegających na precyzyjnej obróbce metalu. Wykorzystuje się je między innymi do gwintowania. Dla dokładnego skrawania kluczowe jest zastosowanie odpowiednich gwintowników maszynowych. Te wieloostrzowe narzędzia służą do nacinania gwintów poprzez ubytek materiałowy. 

Na czym polega proces gwintowania CNC?

Dzięki gwintowaniu mechanicznemu można prowadzić produkcję seryjną przy zachowaniu powtarzalności wszystkich detali. Odpowiedni gwintownik zapewnia, że każdy rodzaj gwintu będzie wykonany precyzyjnie. Dobrej jakości produkty można uzyskać na niemal każdego typu obrabiarce CNC pod warunkiem, że będzie ona odpowiednio przystosowana. W zależności od rodzaju gwintowanego detalu używa się frezarki, szlifierki, wiertarki lub innej obrabiarki CNC.

 Proces gwintowania składa się z trzech etapów:

 • projektowania komputerowego,

 • przetwarzania projektu,

 • procesu gwintowania.

Rodzaje gwintowników maszynowych

Proces gwintowania nie jest skomplikowany, jednak często potrzebne są do tego specjalne narzędzia. Istnieje wiele rodzajów gwintów w zależności od funkcji jaką ma pełnić gwintowane połączenie. W wielu przypadkach wymagają one 100% wytrzymałości i szczelności. Jest tak choćby w dziedzinie, jaką jest hydraulika. Jeśli mamy rury z wodą połączone gwintem lub zakrętkę, musi być ona idealnie mocna i szczelna, aby ciecz się nie wylała. Ogromna popularność gwintowników wynika z tego, że narzędzia te są potrzebne praktycznie wszędzie. Stosuje się je m.in. w warsztatach mechanicznych, firmach budowlanych, warsztatach ślusarskich, firmach narzędziowych czy różnego rodzaju instalacjach.

 Podział ze względu na warianty przelotu

 • z chwytem przelotowym 

Gwintowniki z chwytem przelotowym mają szerokie zastosowanie, ponieważ używane są zarówno w otworach nieprzelotowych, jak i przelotowych. Jedyna wada, jaką posiadają to mniejsza wytrzymałość w stosunku do gwintowników z chwytem wzmocnionym.

 • z chwytem nieprzelotowym – wzmocnionym

Używane są tylko w przypadku otworów nieprzelotowych. Ich wytrzymałość jest dużo większa w porównaniu z tymi pierwszymi. 


Podział ze względu na formę nakroju

Kolejnym kryterium podziału gwintowników jest forma nakroju. Dostosowuje je się ją do wspomnianego już otworu (przelotowego lub nieprzelotowego). W zależności od tego, jakie zadanie obróbcze ma być wykonane, dopasowujemy odpowiedni gwintownik. Ważna jest też liczba zwojów.

 • forma A
  Posiada od 6 do 8 zwojów, kąt nakroju 5 stopni, a jego rowki są proste. Tą formę stosuje się do krótkich otworów przelotowych.

 • forma B
  Ma od 3,5 do 5 zwojów, kąt nakroju 8 stopni. Choć jego rowki są proste, powierzchnia natarcia przebiega pod skosem. Przystosowany jest do różnej długości, otworów przelotowych. Materiały, które można nim obrabiać zostawiają zazwyczaj wióry średnie lub długie.

 • forma C
  Występuje w nim od 2 do 3 zwojów. Kąt nakroju wynosi 15 stopni, rowki mogą być proste lub śrubowe. Stosowany jest do otworów ślepych do materiałów dających długi i średni wiór,  lub do płytkich otworów przelotowych z krótkim wiórem.

 • forma D
  Długość nakroju wynosi 0d 3,5 do 5 zwojów, natomiast kąt nakroju to 8 stopni. Rowki mogą być proste lub śrubowe. Używa się go do otworów ślepych z długim wylotem gwintu oraz przelotowych.

 • forma E
  Może posiadać od 1,5 do 2 zwojów oraz kąt nakroju 23 stopnie. Występuje zarówno w wersji z rowkami prostymi, jak i śrubowymi.


Podział ze względu na kształt rowka wiórowego

Rowki wiórowe w gwintownikach maszynowych potrzebne są do odprowadzania wiórów przy obróbce. Występują gwintowniki o rowkach:

 • prostych - używane są najczęściej do gwintów przelotowych, choć w niektórych przypadkach można je również zastosować do nieprzelotowych.

 • prostych ze skośną powierzchnią natarcia - stosowane do otworów przelotowych z uwagi na wypychanie przez skośną powierzchnię wiórów w głąb otworu

 • śrubowych - przeznaczone do otworów ślepych; dzięki skrętnym rowkom wiórowym, wióry wypychane są w górę otworu (podobnie działa proces wiercenia)

Jak wynika z powyżej przedstawionych kryteriów, istnieje wiele typów gwintowników, z których każdy może mieć inne zastosowanie. Dlatego więc ważne jest dokonanie odpowiedniego wyboru. W MM-Tools do dyspozycji Klientów mamy specjalistów z bogatą wiedzą techniczną. Zapewnimy fachowe doradztwo oraz indywidualną wycenę zamówienia.