Dobór gwintownika do operacji gwintowania

Gwintownik TC115 - informacje wstępne
starszy mężczyzna używa Gwintownik TC115 do Oprawka tokarska Walter

Wybór odpowiednich narzędzi w specjalistycznym procesie gwintowania to jeden z najważniejszych warunków sprawnej realizacji produkcji. Czynniki, które należy uwzględnić w pierwszej kolejności dokonując takiego wyboru to rodzaj powłoki oraz typ oprawki gwintownika. Tym dwóm aspektom przyjrzymy się w artykule.

Powłoki gwintowników

W celu zwiększenia trwałości gwintownika, pokrywa się go specjalną powłoką ochronną. Tego typu działanie ma także inne zalety np.  redukuje siłę skrawania i prawdopodobieństwo powstawania narostu na krawędzi skrawającej.  Jeśli narzędzie ma służyć do obróbki stali, warto zastosować na nim powłokę TiN. Skrót ten oznacza związek chemiczny o nazwie azotek tytanu. Powłoki z azotku tytanu stosuje, by  ograniczyć zużycie krawędzi i korozję powierzchni narzędzi skrawających, również w gwintownikach. Jeśli narzędzie składa się ze stali szybkotnącej, można co najmniej trzykrotnie zwiększyć jego żywotność. Pokrycie tytanem jest  najczęściej stosowanym rozwiązaniem wtedy, gdy użytkownik nie jest w stanie dokładnie określić w jakich warunkach będzie wykonywana obróbka. Kolejną oprócz trwałości zaletą powłoki TiN jest dobra elastyczność i przyczepność.

Inną metodą zwiększenia trwałości gwintownika jest waporyzacja (odparowywanie). Proces ten powoduje powstanie na powierzchni narzędzia cienkiej warstwy o wysokiej porowatości. Dzięki temu łatwiej  przenieść środek smarny lub chłodziwo bezpośrednio w pobliże strefy skrawania. Waporyzacja jest konwersją tarczy do fazy gazowej. Podczas podgrzewania  materiału w próżni do bardzo wysokiej temperatury usunięte (odparowane) zostają znajdujące się na jego powierzchni atomy. Gdy zakończy się proces powlekania, atom pary kondensuje (gęstnieje), tworząc cienką powłokę na obrabianym przedmiocie. Ta powłoka znacząco wpływa na estetyczną żywotność narzędzia. Waporyzacja zapobiega powstawaniu zgrzewów na zimno, by nie uszkadzały wykonanego gwintu. Gwint wykonuje się dzięki temu  w jednym przejściu roboczym.

 

Jaką oprawkę dobrać do operacji gwintowania?

W gwintowaniu maszynowym prędkości skrawania są stosunkowo małe. Często jednak trzeba zastosować zmiany kierunku obrotów wrzeciona. Powodem jest  konieczność wykręcania gwintownika z otworu. Ważne jest także zabezpieczenie gwintownika przed jego przeciążeniem, oraz możliwym ukręceniem. Dlatego najczęściej polecane są oprawki przeciążeniowe. Od wyboru odpowiedniej oprawki do gwintowania zależą rezultaty tego działania. Dobrze dobrana oprawka zwiększa żywotność i trwałość gwintownika.

  • oprawki do gwintowania z kompensacją osiową

Stosowane są na centrach obróbczych, obrabiarkach sterowanych numerycznie i obrabiarkach konwencjonalnych.

  • oprawki gwintujące do zsynchronizowanego gwintowania

W nowoczesnych obrabiarkach CNC podczas gwintowania można synchronizować posuw ze skokiem gwintu. Nie jest w tym przypadku niezbędna tradycyjna kompensacja osiowa, ważne jest jednak, aby zastosować oprawkę z mikro kompensacją. W czasie zmiany kierunku obrotów wysokie obciążenia (zarówno promieniowe jak i osiowe) powodują mikrouszkodzenia pierwszych ostrzy gwintownika.  Może to spowodować jego całkowite zniszczenie.

  • oprawki gwintujące z rewersem

Podczas procesu gwintowania konieczna jest zmiana kierunku obrotów. Zajmuje to więcej czasu oraz powoduje większe zużycie wrzeciona obrabiarki. Zastosowanie oprawki z rewersem umożliwia zwiększenie produktywności  obróbki wykonywanej na nowoczesnych maszynach CNC. Oprawki rewersyjne zaleca się w przypadku produkcji seryjnych,  gdzie bardzo liczy się czas wykonania otworu gwintowanego. Takie rozwiązanie ogranicza także koszty napraw wrzeciona obrabiarki.

  • oprawki do gwintowania na sztywno

Używa się ich do gwintowania bez kompensacji osiowej ze względu na możliwość chłodzenia poprzez oprawkę. Przeznaczone są do sztywnych centrów obróbczych i obrabiarek sterowanych numerycznie.

W MM Tools mogą Państwo liczyć na pomoc naszych specjalistów - profesjonalnych doradców, którzy posiadają wiedzę i umiejętności zarówno w zakresie technologii, jak i sprzedaży. Udzielą oni wszystkich informacji na temat doboru narzędzi do planowanego procesu i w razie wątpliwości odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania. Zamówienia wyceniamy indywidualnie pod potrzeby każdego klienta. W naszym sklepie mamy do zaoferowania wiele produktów marki Walter i zapewniamy, że u nas każdy znajdzie odpowiednie narzędzia lub części m. in. do maszyn CNC.