Gwintownik TC115

Specyfikacja i zastosowanie.
Gwintownik TC115 nad metalową płytką. Nawiercony lekki otwór. Przy użyciu gwintownika tc 115 ma zostać wywiercony głęboki otwór

Gwintownik maszynowy HSS-E TC115 to wysokojakościowy produkt z gamy narzędzi skrawających. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle budowlanym, motoryzacji, stolarstwie, a nawet w zwykłym majsterkowaniu. Gwintownik Walter HSS-E TC115 to komponent uniwersalny, ogólnego przeznaczenia, który można przyłączyć do dedykowanych wiertarek, gwinciarek oraz maszyn CNC.

Produkt marki Walter Tools wykonano z wysokostopowej stali szybkotnącej typu HSS (ang. high speed steel) cechującej się bardzo dużą wydajnością, zgodną z normą DIN 371 oraz DIN 376.

Gwintownik Walter HSS-E TC115 - specyfikacja

- Średnica nakroju - 8,43 mm,
- Średnica przewężenia - 7,75 mm,
- Długość gwintu - 15 mm,
- Długość użytkowa 39 mm,
- Długość całkowita - 101,67 mm,
- Długość fazy - 3,98 mm,
- Skok gwintu - 1,5 mm,
- Średnica znamionowa gwintu, metryczna - 10 mm,
- Waga - 53 gram.

Zakres wymiarów M12-M20.
Tolerancja 6H/ISO2.
Chwyt wykonany z normą DIN 376. 

Gwintownik Walter HSS-E TC115 - zalety

- Świetnie radzi sobie obróbką otworów przelotowych HSS i nieprzelotowych w materiałach generujących długie wióry,
- Komponent do uniwersalnego zastosowania - można nim opracować szeroką gamę materiałów, od stali po aluminium (grupy materiałów ISO P, M, K, N),
- Skutecznie zmniejsza ilość niezbędnych do pracy narzędzi oraz redukuje koszty nabycia kolejnych gwintowników,
- Dobrze sprawdza się w nawierceniu małych lub średnich otworów przelotowych HSS i nieprzelotowych,
- Ma kąt pochylenia linii śrubowej 45° dla głębokości gwintu 3xD i fazę w kształcie litery C (2-3 zwojów) oraz E (1,5 - 2 zwoje do pełnego zarysu gwintów).
- Ma korpus HSS-E i jest dostępny z powłoką TiN, THL lub waporyzowaną. Wersja waporyzowana jest dobrym wyborem do twardych materiałów ISO M, ponieważ zwiększa wydajność procesu. Z kolei powłoka TiN zapewnia dłuższą żywotność gwintownika Walter i wyższe prędkości skrawania. 
- Przy obróbce HSC (High Speed Cutting) wytwarzane są duże ilości ciepła, które dzięki powłokom odprowadzane jest wraz z wiórami, a nie na narzędzie.

Co to jest powłoka TiN?

TiN, czyli azotek tytanu to niezwykle twardy materiał ceramiczny, stosowany jako powłoka z fizycznego osadzania z fazy gazowej na stopach tytanu, stali, węgliku i elementach aluminiowych w celu poprawy parametrów powierzchni podłoża.

Stosowany jako cienka powłoka, TiN służy do utwardzania i ochrony powierzchni tnących i ślizgowych. W większości zastosowań nakładana jest powłoka o grubości mniejszej niż 5 mikrometrów (0,00020 cala). 

Materiały wytwarzające długie wióry - charakterystyka. Na jakich tworzywach możemy stosować gwintownik Walter?

Stal nierdzewna, ISO M

- Stop, którego głównym składnikiem jest żelazo, 
- Zawartość chromu wynosi ponad 12%,
- Niska zawartość węgla (mniej niż 0.05 %)
- Materiały ISO M posiadają dodatki tytanu (Ti), niklu (Ni), chromu (Cr), molibdenu (Mo), niobu (Nb), które zapewniają między innymi odporność na korozję i wytrzymałość w wysokich temperaturach,
- Chrom reaguje z tlenem, tworząc warstwę pasywacyjną na powierzchni stali, która zapewnia materiałowi właściwości antykorozyjne.

Kontrola wiórów w materiałach ferrytycznych (stal, której ważnym dodatkiem stopowym jest chrom i niewielkie domieszki molibdenu, tytanu, niobu)/martenzytycznych jest względnie dobra.

W materiałach austenitycznych (stal z domieszką międzywęzłowego roztworu węgla i innych dodatków w żelazie) i stali duplex kontrola jest dość trudna i ograniczona. 

Materiały nieżelazne, ISO N

- Grupa obejmuje miękkie metale nieżelazne o twardości niższej niż 130 HB, z wyjątkiem brązu cechującego się wysoką wytrzymałością (>225HB),
- Największą grupę stanowią stopy aluminium zawierające mniej niż 12-13% krzemu,
- MMC: Kompozyty o osnowie metalowej: Al + SiC (20-30%),
- Stopy na bazie magnezu,
- Miedź: miedź elektrolityczna o zawartości Cu 99.95% Cu,
- Brąz: miedź połączony cyną (10-14%) i/lub aluminium (3-10%),
- Mosiądz: Miedź (60-85%) połączona z cynkiem (40-15%).